annonce
Efterårsferie i Poznan kun 729 DKK
Poznan 
729 DKK

Efterårsferie i Poznan kun 729 DKK

 Tirsdag d. 23. september 2025 kl. 23:29

Hvis du er vild med smukke gamle byer, romantiske slotte og smuk natur så tag på sensommerferie i Poznan.

For bare 729 DKK kan du komme afsted med fly, billeje og god overnatning i 4 dage.

Tag afsted og oplev Poznans og Gnieznos gamle bydele, besøg slottene i Kornik og Rogalin og tag på vandretur i Wielkopolska national park.

Skal du prøve noget andet i efteråret?

Blog
Berlingske har været i Poznan og tøver ikke med at kalde den Polens perle.
Tripadvisor
På tripadvisor finder du andre rejsendes bedste råd til et besøg i Poznan. Find seværdigheder og gode spisesteder.
Blog
Få gode råd på Poznans egen turisthjemmeside.

Gniezno og Poznan - den første og den ældste.

Gniezno og Poznan - den første og den ældste.
Både Poznan og Gniezno er smukke gamle byer med en central placering i såvel den Tyske som Polske historie.

Her finder du smukke gamle bydele - stare miasto - samlet om de gamle markedspladser. Omkring disse finder du byernes smukke og meget aktive kirker.  Før første verdenskrig var både Poznan og Gniezno en del af det preussiske Tyskland og det kan man både se og smage.

Gniezno var Polens første hovedstad og Poznan er Polens ældste by.

Slottene omkring Poznan

Slottene omkring Poznan
Tæt på Poznan findes 2 vidt forskellige slotte - det barokke Rogalin og det neogotiske Kornik

Det store og meget smukke Rogalin slot var tidligere ejet af Raczynski familien, men er nu ejet af den polske stat. Udover det smukke slot findes et stort kunstmuseum bl.a. med værker af Monet. På en lun sommerdag er slottets have, med de 1000 år gamle egetræer, et fantastisk sted at holde picnic.

Kornik slottet er bygget helt tilbage i 1400 tallet med tårne og voldgrav. I 1800 tallet blev det renoveret i sin nuværende form. Udover selve slottet ligger Polens største forstbotanisk park her - med mere end 3300 forskellige træsorter. Også her er der skønt om sommeren.

Wielkopolska nationalpark

Wielkopolska nationalpark
Wielkopolska nationalpark er skabt i 1920erne. Her finder du smuk og fredelig polsk natur. Her er ikke høje bjerge, men fladt og masser af søer.

Den smukkeste sø, Goreckie, kan nemt nåes på en kortere travetur.

Især om sommeren er det et fantastisk sted at komme ud i naturen og opleve især det omfattende fugleliv omkring søerne. Så pak en madkurv og tag afsted.
 

Flyv til Poznan for 249 DKK

Ryanair flyver direkte fra København til Poznan - og lige nu kan du bl.a. booke billige flybilletter i sensommeren.

Flyv f.eks. fra København direkte til Poznan med Ryanair for bare 249 DKK f.eks. d. 9/10 og hjem igen d. 12/10.

Ryanair flyver på  flere gange om ugen og du kan finde tilsvarende priser på mange afgange henover vinteren.

Klik dig for at se alle muligheder og booke.

Flyv til Poznan for 249 DKK
Med Ryanair kan du have kun have en lille taske (40x20x25cm) med i den normale billetpris. Ved køb af priority boarding for 160 DKK p.p. kan i  medbringe yderligere 10 kg i en lidt større taske (55x40x20cm).

Bo i Poznan fra 365 DKK p.p. for 3 overnatninger

I og omkring Poznan kan du finde masser af billige overnatningsmuligheder. Vi har fundet gode overnatningsmuligheder med fantastiske bedømmelser på Trivago.

Bo f.eks. på fremragende privat indkvartering i 3 dage fra bare 365 DKK p.p..

Vil du bo endnu bedre, så kan du bl.a. booke 4* hoteller som ligger helt centralt ved den gamle markedsplads fra 310 DKK per person per nat.

Klik dig videre for at se alle muligheder, anmeldelser, billeder og booke.

Bo i Poznan fra 365 DKK p.p. for 3 overnatninger

Lej bil i Poznan for bare 115 DKK p.p. for 3 dage

Det er billigt, at leje bil i Poznan.

For bare 115 DKK p.p. kan du leje bil i 3 dage og opleve Poznan området på egen hånd. Billejen er med fair brændstofpolitik, fri kilometer og gratis afbestilling.

Da i skal flyve hjem tidligt, så aflever bilen dagen før og brug den sidste dag i Poznan.

Klik dig videre fra Kayak for at se lejebetingelser og booke.
 

Lej bil i Poznan for bare 115 DKK p.p. for 3 dage
Billejen inkluder ikke forsikring der dækker selvrisiko. Check om din egen rejseforsikring dækker.

Alle priser og betingelser er som angivet på leverandørernes hjemmesider på de angivne links og priser og betingelser er verificeret på nedenstående tidspunkt. Angivne priser på fly, tog og bus er normalt per person i DKK. Ophold på hotel m.v er normalt baseret på 2 personers ophold i et værelse i DKK. Billeje er baseret på 2 personer deler en bil. Totalpriser for rejsen er angivet per person i DKK.
Priser og betingelser er verificeret : Tirsdag d. 23. september 2025 kl. 23:29

annonce
annonce
annonce

Måske kunne disse billige rejser også være interessante ?

Efterårsferie i Gdansk kun 1049 DKK
Gdańsk 
1049 DKK
 Lørdag d. 27. september 2025 kl. 00:16

Efterårsferie i Gdansk kun 1049 DKK

Få en fantastisk efterårsferie i Gdansk i uge 42. Besøg den smukke gamle bydel, tag med turbåde ud i det smukke havneområde, besøg det fantastiske WW2 museum og alle de andre seværdigheder i Gdansk. Kom afsted i 3 dage. For bare 1049 DKK per person får du flybillet fra København og overnatning på fremragende hotel. Skal du afsted på efterårsferie til Gdansk til en rigtig skarp pris?

Se tilbud på efterårsferie i Gdansk

Miniferie i Edinburgh fra 1029 DKK
Edinburgh 
1029 DKK
 Torsdag d. 25. september 2025 kl. 13:29

Miniferie i Edinburgh fra 1029 DKK

Tag på miniferie i Skotlands hjerte - Edinburgh! For kun 1029 DKK kan i komme afsted i 3 dage med flybillet fra København og overnatning i Edinburgh. Besøg Skotlands hovedstad. Gå "the royal mile" og besøg det imponerende Edinburgh Castle. Slap af og nyd god mad og drikke på Grassmarket eller tag Edinburghs kultur og kunst i besigtigelse på de mange gallerier og National Gallery. Alt det for kun 1029 DKK. Skal i afsted?

Se hvordan i kommer billigt på miniferie i Edinburgh

5* efterår på den Polske Østersøkyst fra 869 DKK
Sopot 
869 DKK
 Torsdag d. 25. september 2025 kl. 13:26

5* efterår på den Polske Østersøkyst fra 869 DKK

Kom afsted i efteråret til den skønne Polske Østersøkyst. Nyd en miniferie og bo på 5* luksus hotel nær kysten. Her kommer du på lidt af en tidsrejse og bor lidt udenfor Gdansk i badebyen Sopot. Få 3 dage på skønne klassiske badebyhoteller og fly fra København eller Billund for bare 869 DKK. Skal du prøve noget nyt i efteråret - så tag med til Sopot til en vild pris!

Efterårsferie ved den Polske Østersøkyst til vilde priser

Weekend eller miniferie i Bucharest kun 989 DKK
Bucharest 
989 DKK
 Mandag d. 22. september 2025 kl. 22:05

Weekend eller miniferie i Bucharest kun 989 DKK

Besøg Rumæniens hovedstad i 3 dage for kun 989 DKK inkl. fly fra Billund og fremragende hotel. I vil blive overrasket over det elegante Bucharest og kontrasten til Cheaucescus Bucharest. Skal i opleve en ny storby med egen charme til en fantastisk pris?

Se hvordan i kommer på miniferie eller weekend i Bucharest til en fantastisk pris

Søg selv

Har du fået en god rejse ide ? Så søg selv efter fly, hotel eller billeje lige her. KAYAK har lave priser og omfattende søgemuligheder, brug f.eks. deres søg efter flybilletter henover en periode for at finde de billigste muligheder. God søgning !

annonce

Gå ikke glip af en billig rejse !

Alanya  1718 DKK Albanien  887 DKK Andalusien  791 DKK Antalya  820 DKK Arabiske Emirater  2237 DKK Barcelona  532 DKK Beijing  3722 DKK Beograd  879 DKK Bran  406 DKK Brasov  406 DKK Bucharest  406 DKK Budapest  793 DKK Bulgarien  1143 DKK Catalonien  532 DKK Costa Brava  2083 DKK Costa Dorada  1699 DKK Dubai  2237 DKK Durrës  887 DKK Edinburgh  527 DKK England  1066 DKK Epirus  2498 DKK Gdańsk  699 DKK Grækenland  598 DKK Hanoi  3614 DKK Italien  562 DKK Japan  3365 DKK Kanariske øer  2395 DKK Katowice  799 DKK Kina  3722 DKK Kraków  586 DKK Las Palmas  2395 DKK Lesbos  2298 DKK Limnos  598 DKK Litauen  815 DKK Madeira  4099 DKK Nord Makedonien  1069 DKK Oba  1407 DKK Østrig  661 DKK Parga  2498 DKK Piedmonte  569 DKK Pisa  562 DKK Polen  586 DKK Porto Santo  4099 DKK Portugal  4099 DKK Poznan  729 DKK Prag  917 DKK Puerto de la Cruz  2645 DKK Ras Al-Khaimah  4098 DKK Rumænien  290 DKK Seoul  3344 DKK Seoul Regionen  3344 DKK Serbien  879 DKK Sibiu  406 DKK Sinaia  406 DKK Skopje  1069 DKK Skotland  527 DKK Sofia  1143 DKK Sopot  869 DKK Spanien  532 DKK Stockholm  1006 DKK Storbritannien  527 DKK Sverige  1006 DKK Syd-Korea  3344 DKK The Cotswolds  1066 DKK Tirana  887 DKK Tjekkiet  478 DKK Tokyo  3365 DKK Torino  569 DKK Toscana  562 DKK Tyrkiet  820 DKK Ungarn  793 DKK Veneto  1307 DKK Verona  1307 DKK Vietnam  3614 DKK Vilnius  815 DKK Vlorë  887 DKK Warszawa  1449 DKK Wien  661 DKK Zakopane  586 DKK
annonce

Hvad synes du om Travolo ?

Kan du bruge Travolos rejse tilbud og ferieinspiration ? Giv os fra 1 til 5 stjerner ved at klikke på en stjerne. Så er du en stjerne!
Andre brugere har bedømt Travolo til 5 ud af 5 baseret på 37816 bedømmelser.

Brug Travolo appen

Få Travolo som App. Med appen er rejse tilbud og ferieinspiration kun et klik væk. Download og installer på Windows, Android eller Iphone.

Installer nu

Mød vore partnere

Vi kunne ikke finde og dele billige rejser og ferieinspiration med dig uden vore partnere. Vi samarbejder bl.a. med ...

Amisol
Booking.com
Bravo Tours
Corendon
Escapeaway
Flyhjaelp
Hotels.com
Interhome
Kayak
Kiwi
Last Minute Charter
Mixx Travel
Momondo
Primo Tours
Solfaktor
Spies
Suncharter
Sunweb (SOL)
Sunweb Cruises
TripX
Tripadvisor
Trivago
Viator
Århus Charter
A LIETO INTERNATIONAL SITE
Kayak Search